(Kl. 23.40)På Leangen legger de nå fryserørene på det som skal bli den nye hurtigløpsbanen for skøyter. Arbeidet startet forrige torsdag, og er beregnet ferdig fram mot helga. Den opprinnelige planen var å åpne skøytebanen 15. november, Som alle lesere av STSKs hjemmeside vet, er arbeidet forsinket, og de første skøyteskjærene kan sannsynligvis tas i midten av desember.
Denne uka var TV-Adressa på Leangen for å "sjekke forholdene". Avisa laget også en video der de tar en prat med Astrid Vårvik Nordheim, noen av elevene ved skøytelinja på Heimdal vgs, og Roald Nyborg, rådgiver i Enhet for Idrett i Trondheim kommune.
Vi har hentet følgende fra TV-Adressa`s nettside. "For elevene som har valgt toppidrett skøyter ved Heimdal videregående skole er ikke dette gunstig. Magnhild og Anna (bildet), og de fem andre elevene og læreren må frem til jul ta turen til Fosenhallen i Bjugn for å trene. Dette er ikke uvanlig i høsthalvåret, men i og med den forsinkede åpningen på Leangen denne sesongen blir det ekstra mange turer.
-
Vi har regnet ut at en tur til Bjugn koster oss 4000 kroner tilsammen hver gang. Så det kan bli et betydelig beløp tilslutt, sier Astrid Vårvik Nordheim, skøytelærer toppidrett ved Heimdal videregående skole. Trondheim kommune bekrefter at det har kommet inn en søknad om økonomisk kompensasjon fra skolen, men kan ikke kommentere det ytterligere, sier Roald Nyborg.
På spørsmål fra TV-Adressa, er Sør-Trøndelag skøytekrets er usikker på om forsinkelsene får noen innvirkning på rekrutteringsarbeidet. - Vi håper ikke det. De som ikke har gått på skøyter før, må vi prøve å ta tak i etter nyttår, sier Lars Kaarsberg Brechan, ansvarlig for hurtigløp i Sør-Trøndelag skøytekrets. Tre løp var opprinnelig planlagt på Leangen før jul. Nå er det ene avlyst og to andre skøyteløp blir flyttet til Fosenhallen i Bjugn. – Vi får heller se på åpninga av banen som en julegave til oss i skøytemiljøet, sier Brechan."
Alle bildene er klippet fra TV-Adressas video
Mandag ettermiddag denne uken var hurtigløpsansvarlig på Leangen og ble intervjuet av TV-Adressa. Dette opptaket ble dessverre ikke lagt ut på nett. I intervjuet sier hurtigløpsansvarlig bl.a. at forsinkelsene med åpning av banen er det lite å gjøre med, men at Sør-Trøndelag skøytekrets ser frem til, og gleder seg over å få en skøytebane med ekstra god isflate. Han sier også at Skøytekretsen ser frem til hel isflate er ferdig til sesongen 2015/2016 slik at det blir plass til både de aktive og publikum på samme tid. Han regner også med at dette vil skape grunnlag for at flere barn og unge vil velge hurtigløp på skøyter, og at dette forhåpentligvis vil skape grobunn for flere aktive skøyteløpere i Trondheimsklubbene.
Denne artikkelen er over seks år gammel (5/11-14) og kan inneholde utdatert informasjon.
For nye artikler, se forsiden.