NM ULTRALANGDISTANSE 2010

Sørreisa 28.august - i hjertet av Troms

Arkiv Desember 2009:

SAS vil i 2010 igjen begynne å fly til/fra Bardufoss. I perioden 31.mai - 29.august vil de ha seks flygninger i uken hver vei mellom Oslo og Bardufoss. Næringslivet i regionen jobber også for å etablert et rutetilbud mellom Bardufoss og Bodø. Om dette går i orden, så vil det bli mulig å komme seg til/fra Bardufoss også fra andre flyplasser enn Gardermoen. Vi legger straks ut informasjon når vi vet mer.

NM langdistanse ("normaldistanse") 2010 går 11.-12.september i Indre Østfold. Hvorfor ikke bruke noen dager i Troms til også å trene i terrengtypen man møter i Østfold?

--

Bildet: Kart fra Målselv
(Foto: Ivar Helgesen)

I nyhet av 22.oktober tar vi opp temaet om utlendinger kan bli norgesmester i ultralangdistanse.

Nå har Troms o-krets sendt inn forslag om justeringer i konkurransereglene. Forslaget vil bli behandlet på NOFs forbundsting 27.-28.februar 2010, og har flg. ordlyd:

Forslag:
Konkurranseglene pkt. 5.1.3:
Nåværende ordlyd: ”Regelpunkt 5.1.2 gjelder ikke for seniorklassene i NM ultralangdistanse”.
Foreslås endres til: ”Regelpunkt 5.1.2. gjelder ikke for NM ultralangdistanse”.

Begrunnelse:
Bakgrunnen  for gjeldende regel var at det skulle stimuleres til større deltakelse i seniorklassene, mens man anså at juniorklassene hadde tilfredsstillende deltakelse. Troms o-krets mener dette er en unødvendig detaljstyring som kun fører til forvirring og forklaringsproblemer. Dersom den foreslåtte regelendringen om delingen av juniorklassene skulle gå igjennom, skulle det i alle fall ikke by på problemer med utvidet deltakelse i juniorklassene. Vi tror eventuell utenlandsk deltakelse også i juniorklassene vil være en berikelse for NM ultralangdistanse.

Så gjenstår det å se om forslaget blir vedtatt. Sørreisa o-lag har uansett fått signaler om at interessen fra Nord-Sverige, og også fra Finland, er tilstede for deltakelse i NM ultralangdistanse 2010. Å ha muligheten for å bli norgesmester vil i alle fall ikke minske interessen.

(Oppdatért 15.desember): Tarjei Gautefall Nicolaisen vant årets 71º nord. Han er o-løper, representerer OK Silsand (Senja-klubb), og vil stille til start i Sørreisa under NM ultralangdistanse. Les intervju gjort med han før finalen i 71º nord.

Siste (15.desember): Les om Tarjei på OPN

--

Bildet:Tarjei G. Nicolaisen i drakten til OK Silsand
(Foto: Ingvild Blomseth Helgesen)

Det finnes kun veldig få eksemplarer igjen av gamle kart over løpsområdet, så vi har derfor likevel ikke mulighet til å sende kart til de som skulle ønske det. Vi har imidlertid lagt ut kartene i vanlig jpeg-format.

Kartene kan studeres her. Kart, og terrengbilder, burde illustrere at her kommer det til å gå fort unna....

--

Bildet: Utsnitt av gammelt kart over løpsområdet

Overnattingsstedene i regionen har allerede mottatt de første bookingene. Det kan kanskje være en idé for flere å begynne og tenke på dette allerede nå. Oversikt over overnattingssteder finnes her.

Det vil også bli tilbud om privat overnatting, men det er usikkert hvor mange plasser dette vil kunne bli. Vi vil legge ut info om dette straks vi har mer å berette.

Hvis noen vil bo litt "primitivt", dvs i en hytte uten innlagt vann (men med vannkilde i den umiddelbare nærhet), så kan Sørreisa o-lags egen klubbhytte "O-hytta" være et alternativ. Det er ca 45 minutter (3,5 km) å gå fra nærmeste p-plass, og cirka 8 km til Sørreisa sentrum fra p-plassen. O-hytta vil være et koselig alternativ for de som kommer tidlig til Sørreisa og vil trene i NM-likt terreng i nydelige og fredelige omgivelser. Les mer om O-hytta her.

--

Bildet: Sørreisa o-lags klubbhytte "O-hytta"
(Foto: www.sorreisa-olag.no)

Generalsekretær i Norges orienteringsforbund, Bjørnar Valstad, stiller til start i Sørreisa. Det var egentlig å forvente, da Valstad tidligere har uttalt at "i Sørreisa kan man springe i tøfler". Til start stiller kanskje også hans gode venn Geir Skari (mannen til Bente). De har nemlig i følge Valstad inngått et veddemål om deltagelse. 

--

Bildet: Bjørnar Valstad
(Foto: www.wikipedia.no)